204k views
4 votes
A car travelling at a constant speed travels 90km in 50 min .How far travelling at the same constant speed will the car travel in 2 hours and 25 minutes?​

1 Answer

4 votes

Answer:

261 km

Explanation:

given,s=constant

d1/T1=d2/T2

d1=90km,t1=50 min

d2=? ,t2=(120+25)min

=145min

therefore,d2=(90×145)/50

=261 km

User Jaswinder Kaur
by
8.2k points