menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-quart carton of yogurt costs $3.68. What is the price per cup?
asked
Jun 27, 2022
186k
views
0
votes
A 2-quart carton of yogurt costs $3.68. What is the price per cup?
Mathematics
high-school
Ahsteele
asked
by
Ahsteele
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
46 cents
Explanation:
2 quarts has 8 cups and 3.68 ÷ 8 = 0.46
JungleZombie
answered
Jul 3, 2022
by
JungleZombie
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 25, 2022
213k
views
A 2-quart carton of frozen yogurt costs $11.68. What is the price per cup?
Sumit Sundriyal
asked
Jan 25, 2022
by
Sumit Sundriyal
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
213k
views
asked
Mar 3, 2024
183k
views
A 4-pint carton of frozen yogurt costs $10.52. What is the price per quart?
Hiren Jungi
asked
Mar 3, 2024
by
Hiren Jungi
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
183k
views
asked
Jan 19, 2024
101k
views
Which is a better buy? 2-cup carton of frozen yogurt for $0.80 2-quart carton of frozen yogurt of $5.52
Sudhir Tataraju
asked
Jan 19, 2024
by
Sudhir Tataraju
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org