43.8k views
5 votes
Sophia’s dad paid $18.70 for 8.5 gallons of gas at the super gas mart. What is the cost of one gallon of gas and how much would it cost to also fill a 5 gallon container for his lawnmower

1 Answer

4 votes

Answer:

2.20$

11$

Explanation:

18.70/8.5=2.2

2.2= 2.20$

2.2x5=11

11=11$

User Akshay Vishnoi
by
5.4k points