menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.93. What is the cost per bag of dog treats?
asked
Oct 12, 2022
213k
views
0
votes
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.93. What is the cost per bag of dog treats?
Mathematics
high-school
Nate Flink
asked
by
Nate Flink
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:$20.79
Explanation:
Brad Bruce
answered
Oct 18, 2022
by
Brad Bruce
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 9, 2020
120k
views
Donna bought 5 bags of dog treats for $11.65. What is the cost per bag of dog treats?
Alex Grande
asked
Mar 9, 2020
by
Alex Grande
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
120k
views
asked
Mar 2, 2020
4.4k
views
Donna bought 3 bags of dog treats for $8.40. What is the cost per bag of dog treats?
Simon Chiu
asked
Mar 2, 2020
by
Simon Chiu
8.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
4.4k
views
asked
Mar 8, 2020
126k
views
Donna bought 4 bags of dog treats for $9.96. What is the cost per bag of dog treats?
Yaircarreno
asked
Mar 8, 2020
by
Yaircarreno
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
126k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity