191k views
4 votes
A 960-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? $

User Armance
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The price per square foot is $468.75

Explanation:

You would take the price and divide it by the square footage.

540,000

------------- = 468.75

960

User Immerrr
by
5.4k points