Answer:
The 95% confidence interval is "87.94, 91.86".
Explanation:
The given values are:
Sample batches,
n = 25
Sample mean concentration,
= 89.9 mg
Amount of chemical,
σ = 5
α = 0.05
The critical value from Z table will be:
=

=

=

Now,
The confidence interval will be:
=

On substituting the values, we get
=

=

=

Lower limit will be:
=

=

Upper limit will be:
=

=
