204k views
1 vote
the current l in an electrical current conductor varies inversely as the resistance R of the conductor. the current is 1/3 ampere when the resistance is 1701 ohms. what is the current when the resistance is 9261 ohms​

User Aleksandr
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

V=IR

V=1/3×1701=567

567=IR

567=9261 I

I=567/9161

User Lionel Henry
by
7.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.