Answer:
We know the distance (d) equation in terms of rate (r) and time (t) as:
d=rt
Step-by-step explanation:
We have given d=336 km and t= 12 hours, so we have: 336 km = 12t <-- this is our equation.
Divide each side by 12 to solve for t:
12t/12=336/12
t= 28 km/ hour