88.7k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$5.99 for 18 lb

User Blac
by
5.5k points

1 Answer

4 votes
.33 cents a pound
5.99/18=.33277778
Round to .33
User Roderick Obrist
by
5.0k points