110k views
3 votes
All of the used hardcover books at a yard sale are the same price. Hugo said $4.50 for 6 books.

Explain how to find the unit price of the books.

User Esabe
by
4.3k points

2 Answers

0 votes

Answer:

divide 4.50 and 6 to get 0.75

User Eric Rowell
by
5.7k points
3 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

To find the unit price of the books, you have to divide 4.50 by 6.

4.50 รท 6 = 0.75

The unit price, or the cost of one book, is $0.75

(And if you have problems like this in the future, and don't know how to divide it, try using a calculator.)

User Dimgold
by
5.4k points