48.5k views
4 votes
A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cost 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost?

User Aecend
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

1.65

Explanation:

100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.

She uses 20 pounds of jelly beans that cost

20 * .20 = 4.00

136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.

80 pounds = 132 pounds of sugar candies.

1 pound = x

80/1 = 132 / x Cross multiply

80x = 132

x = 132 / 80

x = 1.65 / per pound

User David Barnes
by
8.2k points