160k views
2 votes
17 apples for $3.91 what is the unit rate per apple

User Sbennett
by
5.8k points

1 Answer

4 votes

9514 1404 393

Answer:

$0.23 per apple

Explanation:

The cost per apple is found by dividing the cost by the number of apples. (You can think of "per" as meaning "divided by".)

cost/apple = $3.91/(17 apples) = $0.23 /apple

User Gavin Portwood
by
4.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.