Answer:
78.12 L
Step-by-step explanation:
Given that,
Initial volume, V₁ = 105 L
Initial temperature, T₁ = 20°C = 20+273 = 293 K
New temperature, T₂ = -55 °C = 218 K
We need to find the new volume of the balloon. The relation between the volume and the temperature is given by :

Where
V₂ is the new volume

So, the new volume is 78.12 L.