menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 100g packet of coffee costs £8.10 A 25g packet of the same coffee costs £2.05 Which packet is better value for money? Show how you decide.
asked
Mar 23, 2023
222k
views
2
votes
A 100g packet of coffee costs £8.10
A 25g packet of the same coffee costs £2.05
Which packet is better value for money?
Show how you decide.
Mathematics
high-school
Simone Aonzo
asked
by
Simone Aonzo
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The 25g packet is better as it is cheaper and you can buy more for less price
Masoom
answered
Mar 28, 2023
by
Masoom
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org