174k views
3 votes
Find the unit rate.

1. A sloth moves 10 feet in 2 hours. It moves
2. The car travels 165 miles in 3 hours. It travels
feet per hour.
3. There are 48 bottles of water in 4 cases. There are
4. Juice cost $3.60 for 12 ounces. It costs
miles per hour.
per ounce.
bottles per case.

User Sequoya
by
5.4k points

1 Answer

1 vote

Explanation:

1.

10 ft in 2 hours = 10/2 / 1 hour = 5 ft/h

2.

165 miles in 3 hours = 165/3 / 1 hour = 55 m/h or mph

3.

48 bottles in 4 cases = 48/4 / 1 case = 12 bottles per case

4.

$3.60 for 12 oz = 3.6/12 / 1 oz = $0.30 per ounce

User Batista
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.