174k views
3 votes
Find the unit rate.

1. A sloth moves 10 feet in 2 hours. It moves
2. The car travels 165 miles in 3 hours. It travels
feet per hour.
3. There are 48 bottles of water in 4 cases. There are
4. Juice cost $3.60 for 12 ounces. It costs
miles per hour.
per ounce.
bottles per case.

User Sequoya
by
8.2k points

1 Answer

1 vote

Explanation:

1.

10 ft in 2 hours = 10/2 / 1 hour = 5 ft/h

2.

165 miles in 3 hours = 165/3 / 1 hour = 55 m/h or mph

3.

48 bottles in 4 cases = 48/4 / 1 case = 12 bottles per case

4.

$3.60 for 12 oz = 3.6/12 / 1 oz = $0.30 per ounce

User Batista
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories