21.8k views
0 votes
The total cost of 5 pencils and 1 protractor which costs $3.00 is twice the total cost of 3 pencils and 2 erasers that each cost $0.40. What is the price of one pencil?

1 Answer

8 votes

Answer:1.73$ per pencile

Explanation:

User Mspolitaev
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories