13.4k views
3 votes
a 125N object vibrates with a period of 3.56s when hanging from a spring. what is the spring constant of the spring?

1 Answer

4 votes

Answer:

The differential equation gives the angular velocity as sqrt(k/m) where m = mass of the object = 125/9.8 = 12.755. Where k = spring constant, pi = 3.14

We are told that the period is 3.56 seconds. But angular velocity = (2*pi)/P where p (period) = 3.56 seconds.

Equating the two angular velocity expressions gives (2*pi)/3.56 = sqrt(k/12.755)

Solving for k, we get k = 39.73.

Step-by-step explanation:

User Jonathan Adelson
by
6.6k points