185k views
1 vote
A shop charges `\$4. 95` for a large `9`-ounce frozen yogurt. What is the cost per ounce of the frozen yogurt?.

User Robjez
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.55/ounce

Explanation:

The problem gives us the ratio of cost to ounce. We need to create a proportion (when you set two ratios equal to each other) to solve for one variable of the second ratio.

⭐ The first ratio is
$4.95/9 ounces, which means that it costs $4.95 for 9 ounces.

⭐ The second ratio is
x/1 ounce, where x is the cost for 1 ounce of frozen yogurt.

. . . . . . . "per ounce" means "for every 1 ounce"

We need to set these two ratios equal to each other and solve for x.

. . . . . . . In proportions, keep the units of the numerators and denominators the same. In this case, we'll keep the cost as the numerators and the ounces as the denominators.

. . . . . . .
(4.95)/(9) = (x)/(1)

. . . . . . .
(4.95)/(9)(1) = x

. . . . . . . ∴ x = $0.55/ounce

User Jchl
by
5.4k points