195k views
1 vote
9 apples and 6 oranges cost $33. 18 apples and 20 oranges cost $80. how much does one apple and one orange cost?

User LynxZh
by
7.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:2 50

Explanation:

User Euna
by
8.8k points
5 votes

Answer:

Apple: $2.50

Orange: $1.75

Explanation:

Let A represent apples and Y represent Orange

We have equations

9A + 6Y = $33

18A + 20 Y = $80

Let's find out the cost of oranges first. Multiply the first equation by -2

-18A - 12Y = $-66

18A + 20 Y = $80

8Y = $14

Y = $1.75

Now let's put 1.75 back in the Y to find the cost of apple

18A + 20(1.75) = $80

18A + 35 = $80

18A = $45

A = $2.50

User Gabriel Pumple
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories