67.4k views
3 votes
Tom is shopping for school supplies at CVS. The cost of 3 markers and 2 pencils came

out to be $1.80. When Angie went shopping at the same CVS, her cost of 4 markers and
6 pencils was $2.90. Determine the cost of 1 marker and 1 pencil.

1 Answer

6 votes

Answer:

Marker = $0.50

Pencil = $0.15

Explanation:

The cost of 3 markers and 2 pencils can be represented as 3M + 2P = $1.80.

The cost of 4 markers and 6 pencils can be represented as 4M + 6P = $2.90.

Now that we have our two equations, we can solve for M and P. To do this, we can eliminate one of the variables by multiplying one equation by a constant and adding the two equations together.

For example, if we multiply the first equation by 4 and the second equation by -3, we get:

12M + 8P = $7.20

-12M - 18P = -$8.70

Adding these two equations together, we get:

-10P = -$1.50

Dividing both sides by -10, we get:

P = $0.15

Now that we have found the value of P, we can substitute it back into one of our original equations to find the value of M. If we substitute P = $0.15 into the first equation, we get:

3M + 2($0.15) = $1.80

3M + $0.30 = $1.80

3M = $1.50

M = $0.50

So, the cost of 1 marker is $0.50, and the cost of 1 pencil is $0.15.

User Gebezs
by
5.9k points