167k views
17 votes
martin works in a furniture store. he earns a base salary of $1,800 per month, plus a 15% commission on the amount of furniture sales he makes during the month. if martin needs to earn at least 3,000 each month to pay his expenses, what is the minimum amount of furniture sales he must make each month?

User Spongyboss
by
6.9k points

1 Answer

9 votes

Answer:

$8000

Explanation:

With the provided values you get the equation

1800+.15x=3000

with x being the amount of sales he needs

1. 3000-1800=1200

gives 1200=.15x

2. 1200/.15 = 8000

so x = 8000

User Joe Johnson
by
7.0k points