5.6k views
4 votes
Which equation to represent the following sentence: Two pounds of nuts costs

x dollars per pound and four pounds of chocolate costs $3 per pound combining to a total amount of $20.





2x+60=4



2(x+4)=20



2x+12=20



2(x+12)=20

1 Answer

2 votes

Answer:

(c) 2x+12=20

Explanation:

You want the equation that represents, "Two pounds of nuts costs x dollars per pound and four pounds of chocolate costs $3 per pound for a total amount of $20."

Extended cost

When computing a total bill, the amount is the sum of the products of cost per item and the number of items at that cost.

Here, the total bill is 2 pounds at x dollars per pound (2x), and 4 pounds at 3 dollars per pound (4(3)) = 12. The sum of these products is ...

2x +12 = 20

User Galivan
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories