90.8k views
2 votes
A store sells 6 T-shirts for $57.72. What is the unit cost per T-shirt?

2 Answers

2 votes

Answer:

$9.62

Explanation:

To get the answer you need to divide $57.72 by 6 and you get $9.62.

User Lanceomagnifico
by
8.5k points
3 votes

In order to find the unit cost per T-shirt, divide the total amount by the number of T-shirts.


57.72/6


=\fbox{9.62 per T-shirt} ($)

User Sunil Acharya
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories