159k views
2 votes
An object is moving at +3 m/s

A force acts on the object
After a time, the object is moving at -4 m/s
The mass of an object is 5.0kg
What is the charge in momentum of the body?

A- -35kg m/s

B- -5kg m/s

C- 5kg m/s

D- 35kg m/s

User IceRevenge
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Step-by-step explanation:

mass of body(m)=5 kg

velocity 1(V1)=3 m/s

velocity 2(V2)= -4 m/s

Now,

Momentum 1(M1)=m×V1

= 5×3=15 kgms-¹

Momentum 2(M2)=m×V2

=5×(-4)=-20 kgms-¹

Change in momentum(∆M)=M2-M1

= -20-15

=-35 kgms-¹

User Wex
by
6.8k points