150k views
2 votes
I need help past due

I need help past due-example-1

2 Answers

1 vote

Answer:

1) $2.99

2)$2.93

The better buy is the 4.07 pound bag

Explanation:

To find the unit price you find the cost per pound

$12.16 : 4.07

? : 1

4.07x = 12.16

x = 2.98771499

$2.99

$14.99 : 5.11

? : 1

5.11x = 14.99

x= 2.9334638

User Dudo
by
6.0k points
4 votes

Answer:

Unit price 12.16 for 4.07 pounds is $2.99 per pound

Unit price 14.99 for 5.11 pounds is $2.93 per pound

The best deal is the 14.99 per 4.11 pounds

Explanation:

Unit price 12.16/4.07 = 2.99 rounded to the nearest cent

Unit price 14.99/5.11 = 2.93 rounded to the nearest cent.

User Alex West
by
6.2k points