220k views
2 votes
14) Huong had $23 to spend on two pens. after buying them she had $15. How much did each pen cost

User Yserbius
by
4.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

23-15=8 (pour savoir combien elle a dépenser en tout)

8 diviser par 2= 4 (pour savoir le prix d'un stylo)

chaque stylo vaut 4 $

User Patrik Kullman
by
5.3k points
4 votes
Each pen costed $4.

23-15=8 If she bought 2, you would divide 8 by 2 which would leave you with 4.
User GeorgeC
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.