64.1k views
2 votes
12) stefan had $20 to spend on two pens after buying them he had $14. how much did each pen cost

User Tan
by
5.3k points

2 Answers

3 votes
each pen was $3, since he bought 2 pens it would be -$6, leading to $14. hope this helped!
User Ayman Elshehawy
by
4.9k points
5 votes
If Stefan had $20 to spend on two pens and ended up with $14 after buying them, then each pen cost $3. This can be calculated by subtracting the amount of money Stefan had left from the amount he started with: $20 - $14 = $6. Since Stefan bought two pens, each pen cost half of this amount, or $6 / 2 = $3.
User Pedro Molina
by
4.9k points