144k views
3 votes
Julie bought six pencils for $1.50. How
much did Julie pay for each pencil?

1 Answer

0 votes

Answer:

The cost of each pencil is $1.50 / 6 = $0.25. This means that Julie paid $0.25 for each pencil.

User Reylin
by
5.0k points