24.4k views
5 votes
A 3-gallon jug of water costs $15.12. What is the price per quart?

User Stevey
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:


(126)/(25)

Explanation:


(15.12)/(3)-- > (1512)/(300)-- > (126)/(25)

1st one is we rewrote the fraction which gave us the second one, the second one, we crossed out the common factor and also simplified. That gave the answer, 126/26.

User Amit Tandel
by
8.1k points

Related questions

asked Jan 19, 2024 12.3k views
Seku asked Jan 19, 2024
by Seku
7.2k points
1 answer
0 votes
12.3k views
1 answer
5 votes
131k views