Answer:
k = 65.3 N/m
Step-by-step explanation:
Fs = Fg = mg = (1.0 kg)(-9.8 m/s²) = -9.8 N
x = 15 cm = 0.15m
Fs = -kx (Hooke's Law)
-k = Fs/x = (-9.8 N)(0.15 m) = -65.3
7.9m questions
10.6m answers