87.7k views
3 votes
The cost of rice is proportional to its weight. Rice costs $0.71 per 16 ounces

Part B.
What is the cost, in dollars, of 30 ounces of rice?

User Xthexder
by
4.9k points

1 Answer

6 votes

Answer: $1.33

Explanation:

30/16 = 15/8

.71 ยท 15/8 = 1.33125

User Samir Kape
by
5.5k points