170k views
0 votes
A 20 ounce box of cereal costs $3.20. A 12 ounce box of cereal costs $1.80. Which box of cereal is the better buy?

answer choices
A- 20 ounce box
B- 12 ounce box

User Karianne
by
8.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

B- 12 ounce box

Explanation:

You want to know which box of cereal is a better buy:

A- 20 ounces for $3.20

B- 12 ounces for $1.80

Comparison

There are several ways to compare prices. One is to find the unit price (price for 1 ounce) as in the attachment. This tells you the unit price for a 20-ounce box ($0.16/oz) is more than the unit price for a 12-ounce box ($0.15/oz).

The better buy is B- 12 ounce box.

__

Additional comment

You can also use common multiples or common factors of the quantities to compare prices for the same quantity:

60 ounces of cereal = 3 20-oz boxes for $9.60, or 5 12-oz boxes for $9.00

2 ounces of cereal = 1/10 of a 20-oz box for $0.32, or 1/6 of a 12-oz box for $0.30

<95141404393>

A 20 ounce box of cereal costs $3.20. A 12 ounce box of cereal costs $1.80. Which-example-1
User Oppressionslayer
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories