89.2k views
0 votes
9

13. A grocery store sells 12 bottles of water for $8 and 36 bottles of water for $20.
Is the cost of the water proportional to the number sold? Explain.
a) Proportional because the unit rates are $1.50 per bottle.
b) Proportional because the unit rates are $1.80 per bottle.
c) Nonproportional because the bottles have different unit rates.
d) Nonproportional because one grocery store has more bottles.

2 Answers

5 votes
The correct answer is c
User Jeff Wright
by
9.0k points
3 votes
$8/12 bottles = $2/3 per bottle
$20/36 bottles = $5/9 per bottle
The unit rates are not the same, so c) nonproportional because the bottles have different unit rates.
User Jigneshbrahmkhatri
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.