Answer: see below
Explanation:
r=5x
r=5(8)
r=40
the length of the ribbon be 40 miles in 8 hours
r=8x
r=8(8)
r=64
the length of the ribbon be 64 miles in 8 hours
7.9m questions
10.5m answers