Answer: The height of ball is 12 ft at t=0.55 and t=1.14.
Explanation:
General projectile motion is defined as

v is initial velocity and y₀ is initial height.
It is given that the initial height is 2 and the initial upward velocity is 27.

The height of ball is 12 ft. Put y=12


t=0.549 or t=1.139
round
t=0.55 or 1.14