Answer:
116.7m/s
Explanation:
distance(s) = 1km = 1 × 1000m = 1000m
Time(t) = 60– 30 = 30s
initial velocity = u
acceleration (a) = 10m/s
using the formula
S = ut + ½at²
1000 = 30u + ½ × 10 × 30²
1000 = 30u + 5 × 900
1000 = 30u + 4500
30u = 4500 – 1000
30u = 3500
divide both sides by 30
u = 116.7m/s
i hope i helped