72.1k views
5 votes
12 pencils cost 1.80 pounds. How many pencils can be bought for 6 pounds?

1 Answer

1 vote

Answer:

40 pencils for 6 pounds.

Explanation:

To find out how many pencils can be bought for 6 pounds, we can set up a proportion using the given information.

First, determine the cost of one pencil. We divide the total cost of 12 pencils (£1.80) by the number of pencils, which gives us £1.80/12 = £0.15 per pencil.

Now, we can set up a proportion:

£0.15 per pencil = £6 for x pencils.

To solve for x, we cross-multiply and divide:

£0.15 * x = £6

x = £6 / £0.15

x = 40

Therefore, you can buy 40 pencils for 6 pounds.

User Chinmay Mourya
by
4.9k points