38.9k views
5 votes
A 61 kg person is on Mars which has an acceleration due to gravity...

A 61 kg person is on Mars which has an acceleration due to gravity...-example-1
User Sonnie
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

w = 219.6 N

Step-by-step explanation:

w = mg

where w is weight, m is mass in kg, and g is acceleration due to gravity in meters per second squared

in this case, given is

m = 61kg

g = 3.6 m/s^2

By plugging in the given values, you can find the weight of the person on mars

w = 61(3.6)

w = 219.6 N

User JaviL
by
7.4k points