Answer:
Brand A Forks $0.08, Brand B Forks $0.06, Better Buy is Brand B
Explanation:
Unit price is price per unit (in this case, forks)
You need to find the $ for 1 fork for Brand A and B, since they have different unit prices.
total price/units = price/unit
Brand A: $1.97/25 forks = $0.0788 (rounded up is $0.08)
Brand B: $2.98/48 forks = $0.06208 (rounded up is $0.06)
Better brand is Brand B because it is cheaper.