226k views
3 votes
I need to know the unit price for both a and b and what’s the better buy

I need to know the unit price for both a and b and what’s the better buy-example-1
User Haboryme
by
4.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Brand A Forks $0.08, Brand B Forks $0.06, Better Buy is Brand B

Explanation:

Unit price is price per unit (in this case, forks)

You need to find the $ for 1 fork for Brand A and B, since they have different unit prices.

total price/units = price/unit

Brand A: $1.97/25 forks = $0.0788 (rounded up is $0.08)

Brand B: $2.98/48 forks = $0.06208 (rounded up is $0.06)

Better brand is Brand B because it is cheaper.

User Sungjun Cho
by
5.6k points