142k views
0 votes
3-quart carton of milk costs $4.92. What is the price per cup?

User Michaellee
by
5.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.41

Explanation:

To find the price per cup of milk, we first need to know how many cups are in a 3-quart carton.

1 quart is equivalent to 4 cups, so a 3-quart carton contains:


\sf 3\;quarts=3 * 4 \;cups= 12\;cups

Now, we can calculate the price per cup by dividing the total price by the number of cups:


\begin{aligned}\textsf{Price per cup} &= \frac{\textsf{Total price}}{\textsf{Number of cups}} \\\\&=\sf (\$4.92)/(12)\\\\&=\sf \$0.41\end{aligned}

Therefore, the price per cup of milk is $0.41.

User Yuhua
by
5.0k points