232k views
3 votes
If the price of 8 movie tickets is $24, what is unit rate and what is the price of 11 movie tickets?

1 Answer

6 votes

Unit Rate: 3

11 movie tickets: $33

Explanation:

$24/8 = 3

The unit rate is 3

3 x 11 = $33

$33 for 11 movie tickets

User Ganesh Ghalame
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories