39.9k views
3 votes
Math Hw part 1

Two pounds of dried cranberries cost $5.04, 3 pounds of dried cranberries cost $7.56, and 7 pounds of dried cranberries cost $17.64. Which equation give the total cost y of x pounds of dried cranberries?
A) y=1.68x
B) y=2.52x
C) y=3.04x
D) y=5.04x

1 Answer

4 votes

Answer:

B

Explanation:

First, you have to find the unit rate. Since you know that 2 pounds cost $5.04, you can divide the cost by 2 to find out how much 1 pound costs which would equal 2.52. Hope that helps.

User Ben Campbell
by
7.1k points