198k views
0 votes
The Produce Place sells a 12-ounce package of cranberries

for the same unit price as the 8-ounce package. What is
the price of the 12-ounce package? Explain.

1 Answer

2 votes

Answer: the price is 1,5 8-ounce price

Step-by-step explanation: The unitary price is the same, but the quantity is 12/8 = 1,5.

The 12-ounce price should be 1,5 more than the 8-ounce price.

User Shinelle
by
4.7k points