112k views
3 votes
Which is the better buy?
10 ounces of popcorn for $3.25
15 ounces of popcorn for $4.50

2 Answers

4 votes

Answer:

9 oz. = $0.22 per oz. Unit Price = $2. 13.75 oz. = $0.15 per oz. ... 100 oz. $4.99. 15 ounces for 4.50$

User Andreas ZUERCHER
by
8.4k points
3 votes

Answer:

the one on the bottom selling 15 ounces of popcorn for $4.50

Explanation:

0.325 dollars per ounce

0.3 dollars per ounce

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories