menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
It costs $36 for 12 cupcakes. What is the constant of proportionality (K) as it represents the unit price per cupcake? What is the equation?
asked
Dec 21, 2023
188k
views
2
votes
It costs $36 for 12 cupcakes. What is the
constant of proportionality (K) as it
represents the unit price per cupcake? What
is the equation?
Mathematics
high-school
Luong Ba Linh
asked
by
Luong Ba Linh
7.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
K=$3 per cupcake
Explanation:
36=12x is the equation
Vijay E
answered
Dec 26, 2023
by
Vijay E
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 1, 2024
187k
views
Tim can spend at most $36 for cupcakes. If each cupcake costs $3, write and solve an inequality to show the maximum number of cupcakes Tim can buy.
Amparo
asked
Jul 1, 2024
by
Amparo
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
187k
views
asked
Oct 23, 2024
197k
views
The dotted box bakery charges $36 for 24 cupcakes. What is the cost per cupcake?
Csba
asked
Oct 23, 2024
by
Csba
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
197k
views
asked
Apr 17, 2017
158k
views
Each cupcake costs $4.00 how many cupcakes (x) are purchased if the total cost is $36.00 4 + x = 36 36 - x = 4 4 x = 36 x / 4 = 36 << divided is the /
Public Static
asked
Apr 17, 2017
by
Public Static
7.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
158k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org