menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Oranges cost $3.08 for 4 pounds . How much does 1 pound cost ?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Oranges cost $3.08 for 4 pounds . How much does 1 pound cost ?
asked
Oct 1, 2023
226k
views
4
votes
Oranges cost $3.08 for 4 pounds . How much does 1 pound cost ?
SAT
college
Duber
asked
by
Duber
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
the answer is $0.77
You divide 3.08 by 4 then get 0.77 or 308 divided by 4 then put the decimal back
Argbo
answered
Oct 3, 2023
by
Argbo
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
$0.77
Step-by-step explanation:
Cost of 4 pounds = $3.08
-> Cost of one pound = 3.08/4
-> Cost of one pound = $0.77
VikkyB
answered
Oct 8, 2023
by
VikkyB
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
ā Prev Question
Next Question ā
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What happens after the Penn Foster online course? HELLLLLPPPPP
How do sliding wheels on snow or ice affect a drivers ability to control the vehicle
What's the answer for number 1?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org