93.2k views
3 votes
An object is shot upwards, from the ground, with an initial velocity of

120 m/s. How high will it be after 4.0s?

User Kklepper
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

Distance will be given by the equation:

df = do + vo t + 1/2 a t^2 do = 0 a = -9.81 m/s^2

df = 0 + 120 (4) + 1/2(-9.81)4^2 = 401.5 m

User Jim Barber
by
7.0k points