7.2k views
6 votes
7) Calculate which is the best deal? Fill in the blanks below for your final answer. Round your answers to the nearest penny.

1. Option A- $11.99 for 18.5 pound bag of dog food
2. Option B- $20.99 for 42 pound bag of dog food

Answer: Option ___ is the better deal because it is $___ cheaper per round than option ___.

User Badrush
by
7.2k points

2 Answers

1 vote
option b is the better deal because it is $ .45 cheaper per pound than option a
User Chabad
by
7.9k points
7 votes

Answer:

option b is better because it would be 6 pounds cheaper than option a

User Reejesh PK
by
6.7k points