74.5k views
0 votes
A 7-pound bag of potting soil costs $3.92. What is the unit price?

User Ozn
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:0.56

Explanation:

First multiply $3.92 from 1 pound

Next dived the answer by 7 which will give you 0.56

User Seanb
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories