Answer:

Step-by-step explanation:
To find the number of entities in a given substance we use the formula

where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question
n = 0.034 moles
N = 0.034 × 6.02 × 10²³ = 2.0468 × 10²²
We have the final answer as
